Tabata s Monikou

Co je to tabata?

Exotický název ukrývá nejnáročnější formu intervalových tréninků (HIIT). Jedno kolo tabaty trvá čtyři, pozor, opravdu jen čtyři minuty. Každých 20 sekund workoutu se ovšem maká nejméně na 100%. Během jedné tabaty vydáš mnohem více energie, než při nesrovnatelně delším tréninku méně intenzivního charakteru. Tabata je tak vhodná pro ty, kdo chtějí zlepšit svou kondici a přitom investovat minimum času.

Vzhledem k extrémní náročnosti raději doporučujeme lekce pokročilejším cvičencům, protože při poctivém provedení je absolutní fyzické vyčerpání naprosto jisté. Zůstane ti ale ten nádherný pocit z tréninku…

Jak to funguje?

Japnoský lékař Izumi Tabata tvrdí, že jeho koncept časových sekvencí je nejefektivnější způsob stymulace těla k pálení tuků.

Základem je dodržovat časový rámec 20s cvičení – 10s pauza – 8 sekvencí v řadě, můžeme metodu aplikovat v podstatě na trénink jakéhokoli typu, používají se ale zejména komplexní cviky na procvičení celého těla. Jednotlivé cviky lektoři kombinují dle cílů, kterých chtějí dosáhnout. 

Tabata významně posiluje kardiovaskulární systém. Protože je doba odpočinku o polovinu kratší, než doba zátěže, nutíš tělo k výkonu bez úplného zotavení. Dochází ke zvýšení spotřeby kyslíku a zrychlení metabolismu. Studie ukazují, že krátkodobý intenzivní trénink - na rozdíl od tréninku se střední intenzitou - významně zlepšuje anaerobní i aerobní kapacitu. Výsledky jsou tedy jasné: tabata umožní posunout tvoji kondici až do oblak!

Proč tabata s Monikou?

Součástí mých hodin jsou i nejrůznější pohybové hry, cviky na zlepšení balančních schopností a mobility, máme tělo uzpůsobené k pohybu, škoda toho nevyužívat! V neposlední řadě je pro mě důležité, aby se u toho všichni zúčastnění bavili. :)

Trenérka lekce - Monika Kadlecová

Více informací

Monika Kadlecová