Core and stretching

What is core and stretching? 

Core is slang for the muscles connecting the space between the chest and the pelvis.These include the abdominal muscles, but aalso the diaphragm,pelvic floor and the muscles of lumbar region.Its function is to help keep the body straight, which is achieved by a balanced cooperation of all these muscles, but also by protecting the organs stored in the area.

There are five different types of stretching and all of them have theyre own positive quality.we can stretch fascial structures (such as muscle packs) and even stretch entire muscle chains. Functional and professional stretching can help with a variety of muscular disbalances or pain.

How does it work?

Propojení správně vedeného strečinku a funkčního posilování svalů jádra je velice efektivním způsobem, jak své tělo udržet pružné, silné a bezbolestné. Cvičení by se vždy mělo skládat z prvků uvolňování a posilování. Pouze tak můžeme učit tělo pracovat v nových pohybových vzorcích a rozvíjet tak tělo funkčně a efektivně. Naše instruktorka Šárka speciálně sestavila náplň těchto lekcí tak, aby se dosáhlo maximálního efektu ze vzájeného propojení strečinku a posilování core systému.

Why core and stretching with Šárkou?

Pokud někdo nemá čas věnovat se cvičení příliš často a hledá efektivní trénink, na kterém se bude věnovat všem primárním aspektům zdravého pohybu současně, tak vřele doporučuji vyzkoušet tyto lekce se Šárkou.

Instructor - Šárka Spáčilová

More information

Šárka Spáčilová